אנרגיה סולארית בישראל
תחזוקה פרוייקטים מאמרים צור קשר
אנרגיה סולארית בישראל
X

אנרגיה סולארית בנגב

בשנים האחרונות מתפתחת מגמת עלייה משמעותית בפיתוחים ופתרונות אנרגיה ממקור טבעי, בעיקר אנרגיית השמש, המצוייה בשפע גם בארצנו הקטנה, אשר ניצולה אינו פוגע בסביבה. גם מדינת ישראל לוקחת חלק משמעותי יחד עם מדינות העולם המפותחות, בפועלן למזער את נזקי הכדור, ולהפיק אנרגיה חלופית ירוקה, זולה ומשתלמת, ואף מעודדת את צרכני האנרגיה, האזרחים, תוך מתן החזר כספי מלא על ההשקעה ורווח פוטנציאלי ארוך טווח. אז מהי האנרגיה הסולרית? כיצד תוכלו גם אתם להפיק אנרגיה זו לשימוש ביתי? כמה זה עולה? ומה הרווח הכלכלי אותו תוכלו להפיק מיצור אנרגיה סולרית? את התשובות לשאלות הללו תמצאו במאמר הבא לצד כל המידע הרלוונטי, שיסייע לכם בקבלת ההחלטות באשר ליצור אנרגיה סולרית בבית/ בעסק הפרטי שלכם.

מהי אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית מופקת מקרני השמש. יתרונה המשמעותי ביותר הוא בשמירה על איכות הסביבה, וזאת בניגוד לדרכים חלופיות ליצור אנרגיה, בהן משתחררים גזי חממה, הפוגמים בנקיון הכדור, דוגמת שריפת דלקים מאובנים.

בתהליך יצור אנרגיה סולרית מומרת הקרינה האלקטרומגנטית המגיעה מהשמש, ובמקומה מיוצרת אנרגיה שמישה וזמינה לייצור חשמל וחום. השימוש באנרגיית השמש נעשה באופן נרחב לתעשייה או לשימוש ביתי בשתי דרכים: אנרגיה תרמו- סולארית, המתבצעת באמצעות חימום נוזל להפעלת מנוע חום, המייצר חשמל או עבודה מכנית, ואנרגיה פוטו- וולטאית, המשתמשת בתאים פוטו- וולטאיים לצורך המרת אור לאנרגיה חשמלית באופן ישיר, הנמדדת בוואטים.

יצור האנרגיה הסולארית מותנה בהימצאות קרני השמש, כך שלמעשה ניתן להפיקה בשעות היום בלבד. כמו כן, בימים בהם מזג האויר אפרורי, ואין קרני שמש זמינות, לא ניתן להפיק אנרגיה זו. ארץ ישראל התברכה בימים שמשיים כמעט לאורך כל ימות השנה, מה שהופך את יצור האנרגיה הסולארית לזמין, נגיש ומשתלם במיוחד. בימים בהם לא מופקת אנרגיה סולארית באמצאות המערכת, ניתן לצרוך חשמל ישירות מחברת החשמל, באמצעות החיבור הקיים במבנה לחברת החשמל. החיבור נשמר גם בעת התקנת המערכת הסולארית.

המעבר לשימוש במערכות סולאריות להפקת אנרגייה טומן בחובו יתרונות רבים, ביניהם חיסכון בהוצאות צריכת החשמל וצריכת אנרגייה ירוקה, המסייעת בשימור המשאבים הסביבתיים לצד רווח כלכלי, המאפשר את כיסוי ההשקעה והכנסה נוספת לבית האב לאורך עשרות שנים.

כן, אפשר לעשות מזה כסף!!!

בשנת 2008 התקבלה ברשות החשמל החלטה תקדימית באשר לניצול אנרגיית השמש בישראל. בהחלטה נקבע כי בתי אב רשאים לייצר חשמל באמצעות אנרגיה סולארית עד 15 קילו- וואט חשמל בשנה, ואילו עסקים פרטיים, עד 50 קילו- וואט בשנה. החשמל המיוצר ישמש את המבנה עליו מותקנת מערכת הקולטים הפוטו- וולטאים, ואת עודפי החשמל המיוצר ניתן למכור בחזרה לחברת החשמל, וכך למעשה להחזיר את ההשקעה, ואף להניב רווח לטווח ארוך, מה שהופך את ההשקעה לעסק, המניב פירות לאורך עשרות שנים.

הבנקים, מעודדים אף הם את המעבר ליצור אנרגייה ירוקה, ומעודדים את הצרכנים באמצעות מתן הטבות והלוואות חוץ בנקאיות לכל אדם פרטי או עסק, המחליט להתקין מערכת אנרגיה סולארית. את עודפי החשמל המיוצרים במערכת הסולארית ניתן אף להמיר כנגד החזרי ההלוואות.

כיצד מותקנת המערכת הסולארית?

על גג המבנה מותקנת שרשרת פאנלים סולאריים. אלו קולטים את קרני השמש, אשר מומרות לאנרגייה חשמלית באמצעות ממיר מיוחד, המחובר אל הקולטים. את לוחות הפאנלים מתאימים צוות מקצועי ומיומן, המתמחה בתכנון הנדסי מדוייק ובהתאמת הלוחות לגג המבנה, לתנאים הגיאוגרפיים ולתנאים הסביבתיים.

טרם התקנת המערכת הסולרית נערכות בדיקות מקיפות, אשר בהתאם לממצאיהן מותאמים הקולטים הסולאריים. תוכנית העבודה מוגשת לוועדות מקומיות לקבלת אישורים מטעמן ומטעם חברת החשמל.

תהליך העבודה מתחיל בניתוח הצרכים ובהתאמת המערכת לנכס על ידי החברה המתקינה את המערכת הסולארית, לאחר מכן נחתם חוזה בין החברה המתקינה לצרכן האנרגיה, מוגשות תוכניות עבודה לצורך קבלת אישורים, ומייד עם קבלתם נעשה תכנון הנדסי המותאם לצרכים, לאילוצים ולמסגרת התקציב. בתום תהליך זה מותקנת המערכת הסולארית, זו מחוברת אל חברת החשמל (אשר תשלם לבעל הנכס בעבור כל קילווואט עודף.

בקרת הנתונים נעשית לאורך כל השנה על ידי החברה המתקינה את המערכת, וכמובן שניתנת תמיכה לבעל הנכס בעת הצורך.

ניטור ובקרה

על המערכת הסולרית להיות מבוקרת בכל עת במטרה להעניק לצרכן האנרגיה את החופש מההתעסקות בתקלות, אשר עלולות לצוץ לאורך הזמן, וזאת באמצעות שימוש במערכת המציגה את ביצועי המתקן הסולארי בכל עת, ובעזרתה ניתן אף למקסם את תפוקת יצור החשמל מהמתקן.

בקרת המערכת נעשית תוך מעקב יומיומי אחר המערכות המותקנות על ידי החברה המקינה את המערכת הסולארית. אלו מנוטרות מסביב לשעון לחברת החשמל, ובאמצעות תוכנה מתקדמת, המציגה נתונים ותפוקות בזמן אמת על ביצועי המערכת נבחנת כל ירידה בנצילות ובתפוקה, התקלה מדווחת לחברה, ומטופלת ע"י צוות מקצועי בזמן אמת. כך למעשה נמנעת במידה רבה גם האפשרות לנזק עתידי במערכת. זהו מרכיב חשוב וחיוני ביותר כאשר מדובר בתחזוקת המערכת הסולרית, שכן שימור המערכת גם בטווח הרחוק הוא חשוב והכרחי.

כמו כן, רמת התפוקה של המערכת הסולרית נמדדת אחת לחודש, ועוברת השוואה ביחס למערכות נוספות סביבה, על מנת להעריך יעילותה ולשפר תפוקתה.

תחזוקת מערכות קיימות

המערכת הסולרית מיועדת לשרת את הצרכן לאורך עשרות שנים, אך היא דורשת טיפול נכון ותחזוקה שוטפת. מערכת סולרית המטופלת באופן שוטף ומקצועי מבטיחה עמידות לאורך זמן, מניעת תקלות והשגת תפוקה מירבית של אנרגיה טבעית גם בטווח הרחוק.

לשימור המערכת ותיחזוקה ניתן לפעול בכמה דרכים:

בדיקת יציבות המערכת- בדיקת ברגים וחיבורים, חיזוק המערכת והוספת זוויות ועוגנים במידת הצורך למניעת נזקי רוחות וכדו'.

בדיקה חשמלית- הארכה של המערכת (פנלים, קונסטרוקציה, תעלות, ממיר וכו'), בדיקת זרמים ומתחים היוצאים מהפנלים ומהחיבורים, בדיקת נצילות הפנלים, בדיקת איכות וטיב האלמנטים החשמליים המורכבים במערכת (מפסקים, פחת, מגן ברקים, קונקטורים, קופסאות חשמל וכו').

ניקיון המערכת- כולל ניקוי פנלים וניקוי הפילטרים של הממירים בעת הצורך.

מאמרים נוספים